Blog

Yeni Başlayanlar için Bateri Dersi Rehberi

Frekans Müzik Bateri kursu eğitmenlerimizin hazırladığı Yeni Başlayanlar için Bateri Dersi Rehberi yazımıza hoşgeldiniz!

Bateri çalmak istiyorsunuz ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz ? İyi bir eğitim için uygun ekipman ve eğitmen çok önemlidir. Frekans Müzik çalışma stüdyomuz da en uygun ekipmanı ve eğitim müfredatını ( Yaş gruplarına göre ), uzun bir eğitim sürecinde sizler için en kısa ve anlaşılır bir biçimde öğrencilerimize sunuyoruz.

Enstruman eğitiminde önemli olan kıstas Sabır’dır. Her enstruman için geçerlidir ve sabırlı
olmak önceliğiniz olmalıdır. “Nasıl bir bateriye ihtiyacım var?” , “Bateri çalmasını ne kadar sürede öğrenebilirim?” gibi sorular dan önce, gerçekten öğrenmek istiyormuyum? sorusunu kendimize sormamız gerekir. Hayatımızda ki çoğu şey gibi Bateri enstrumanını yada farklı bir enstrumanı öğrenmenin ilk adımlarını atmak başlarda biraz zorlayıcı olabilir. Öğrendikçe ve konulara hakim oldukça üstesinden geldiğinizi göreceksiniz.

Bateri derslerine başlarken almış olduğunuz temel derslerin önemi çok büyüktür. Bu temel konuları kısaca sıralar isek;

– Oturuş Pozisyonu
– Baget Tutuş ve Tuşe ( German Grip- French-Grip ve Vuruş pozisyonları)
– Reading ( Temel başlangıç notaların anlamları, değerleri)
– Temel Ritimler (Rock, Pop, Funk)
– Davul Atak Çalışmaları ( Fill ), ( Zamanlama )
başlangıç için sıralayabiliriz.

İkinci aşamada ise öğrenciye önemli teknikler ile beraber farklı müzik tarzlarinin nota dizilimleri ve nota okuma uygulanmaya başlanır. Latin , Funk , Rock gibi temel nota dizilimleri ve bunlara bağlı olarak permutasyonları öğretilir. Bu dersler yedi ana başlıkta toplanır;

– Teknik
– El ve Ayak koordinasyonu
– Stick Control
– Latin
– Funk
– Shuffle
– Alternatif Rock, Metal…

İkinci aşama bir nevi öğrencinin enstruman çalımında kırılma ve farkındalık aşamasıdır. Kısaca derslerin en eğlenceli ve keyifli geçtiği dönem bu dönemdir. Öğrenciler öğrendiği bilgileri orjinal şarkıların üzerinde (play along) eşlik etmeye başlarlar. Bu süreçte Baterinin (Ritmin) orkestrasyonda ki önemini daha iyi ve doğru kavrarlar. Çalışacak çok fazla konu olduğunu öğrenir, müziğe bakış açısı genişler ve kendine ait bir tarz oluşturmaya başlar.

Enstruman öğreniminde özellikle Bateri için tek başına çalmak bir süre sonra pek bir anlam ifade etmeyecektir. Yaşama alanlarımızı düşündüğümüz gündelik evlerde bateri çalamayacağımız için (elektronik bateriler hariç) bir orkestra eşliğinde stüdyomuzda öğrencilerimizle uygulama yapabilmekteyiz. Bu uygulama sırasında bir birini tanımayan 2 öğrencimizi (Gitar-Bateri ve tabiki kendi istekleri doğrultusunda) seviyelerini tespit ettikten sonra stüdyomuzda eşlik edebilecekleri şarkıları seçip, grup psikolojilerini de deneyimleyebilmeleri için birlikte çalışmalarını sağlıyoruz. Bu yöntemi önemsiyoruz çünkü öğrenme hızlarında ciddi yol kat ettiklerini görebiliyoruz.

2021 © Her Hakkı Saklıdır. | Juo Medya Tasarım ve Yazılım Ajansı
Call Now Button